Da Fødevarestyrelsen skulle afholde en online konference for første gang
En online adaptering af en fysisk konference på Vimeo og Zoom
16 timers livestreaming over 2 dage
50 grupperum, oplæg og masser af videndeling
Tilsynskonference der normaltvis blev afholdt fysisk, skulle nu til at afholdes online, og derfor søgte Fødevarestyrelsen hjælp til at gøre det til en succesfuld oplevelse.
Konferencen varede i 2 dage og der var massere af forskellige oplæg. Men der skulle også være både grupperum og interaktioner undervejs.
Hjælp og sparring fra WECADEMY
Vi anbefalede Fødevarestyrelsen at beholde den gode kvalitet på Vimeo til oplæg, og benytte sig at de brugervenlige og intuitive grupperum på Zoom. Med den tekniske know-how, kan det nemlig sagtens lade sig gøre at kombinere og udnytte de forskellige platformes egenskaber.
Da det var første gang online, havde de behov for, at Wecademy var med i hele processen omkring tilsynkonferencen.
Dette indebar både oprettelse af hjemmeside, programudvikling, test, sparring og meget mere.
Udbyttet
På trods af, at det altid har været afholdt fysisk, var langt størstedelen af deltagerne meget positive over, at det tilsynskonference gang blev afholdt online.
Nogle af tilbagemeldingerne var, at det var nemt tilgængeligt og veludført.
Vil du også gøre din online konference til en sjov og inddragende dag?
Følg med på vores sociale medier:
Services
Information
Kontakt
+45 71 99 70 79
Torvet 1, 2. sal, 5500 Middelfart
Smedeland, 2600 Glostrup
Landsdækkende service